11.08.2016 четвъртък
Проект за изложба „Българските бежанци в нашата памет” на Регионален исторически музей Бургас спечели финансиране от сесията на Министерство на културата за дейности в областта на музейното дело и изобразителните изкуства. Идеята за актуалната изложба е естествено продължение на усилията на специалистите от Етнографската експозиция на РИМ Бургас да съхранят богатата си колекция от традиционни облекла.
От тях най-голямо е разнообразието на костюми и накити на българи от Мала Азия, Източна и Западна Тракия, имали нелека съдба на бежанци в Бургаско. Сред най-добре запазените и интересни костюми са тези от с. Чатал Тепе, с. Коджабунар, с. Малък Дервент, гр. Гюмюрджина, гр. Узункьопрю, с. Пишманкьой и с. Куфалово. Българи от всички тези краища са прогонени от родните си места в периода 1912-1913 г. и прииждат в пределите на новата Българска държава като бежанци - преселници.
100 години по-късно бежанската криза отново е тема с огромно значение за българското общество. Често се чуват редица сравнения между бежанския поток тогава и сега. Отговорът на въпроса какво е общото и различното между тези две исторически явления, специалистите от РИМ Бургас ще дадат чрез временна изложба за бита и съдбата на бежанците в началото на ХХ век.
Експонираните запазени костюми и накити ще демонстрират многообразието на тяхната култура и отражението на родните им места по тях. В информационни табла и каталог на изложбата ще бъде дадена информация за историята на бежанските вълни в Бургаско и тяхната огромна роля за формирането на етническия състав на населението му. В изложбата ще бъдат представени още създаването на квартал Сарафово и Бежанският заем от 22.12.1926 г., който страната ни взима за оземляването на преселниците и изграждането на т. н. Шаронови къщи в градовете по южното Черноморие.
Източник: РИМ-Бургас